قاراداغ نیوز

اي خوشا خاك قراداغ كه خلد آيين است

قاتل پسر بچه 9 ساله اهری شناسایی و دستگیر شد

رئیس دادگستری اهر از شناسایی و دستگیری قاتل پسر بچه 9 ساله اهری خبر داد.

به گزارش فارس ، حجت‌الاسلام محمدعلی نظری ظهر امر در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در پی کشف جسد پسر بچه 9 ساله در کیلومتر 25جاده ي اهر ـ ورزقان در نزدیکی روستای دوپیق که قسمتی از بدنش سوخته و خفه شده بود دستگاه قضایی و انتظامی و آگاهی با پیگیری لازم در کم‌تر از 80 ساعت موفق به شناسایی قاتل سنگدل این پسربچه 9 ساله شدند.

وی، افزود: پس از اطلاع کامل و دستگیری قاتل در اسرع وقت دادستانی و بازپرس ویژه و دایره آگاهی مراحل قانونی بازجویی‌های اولیه انجام و پس از اعتراف با شگردهای پلیسی مجرم با قرار بازداشت موقت روانه زندان شد.

نظري، گفت: این پرونده به علت اینکه اذهان عمومی را جریحه‌دار کرده در کم‌ترین زمان ممکن مراحل قانونی انجام و نتیجه به اعلام عموم شهروندان خواهد رسید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۱ساعت 23:15  توسط قاراداغ نیوز  | 

تحقق آرزوی چند ساله دهستان آقبراز هوراند با افتتاح مجتمع آبرسانی

مدیر آب و فاضلاب روستایی اهر گفت: بعد از سال‌ها انتظار آرزوی چند ساله اهالی دهستان آقبراز هوراند با افتتاح مجتمع آبرسانی آن تحقق می‌یابد.

علیرضا قلی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهر اظهار کرد: این پروژه یکی از پروژه‌های سخت است که در منطقه کم‌آب بخش هوراند به مرحله اجرا درآمده و در مدت یک‌سال با صرف اعتباری بالغ بر 10 میلیارد ریال و اجرای 6 کیلومتر خط انتقال با لوله‌های پلی اتیلن 110 اینچ و حفر یک حلقه چاه با سازند سخت به عمق 210 متر همزمان با هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد.

وی تصریح کرد: با اتمام این پروژه مهم یکی از خواسته‌های چند ساله اهالی محقق شده و زمینه بهره‌مندی بیش از 2 هزار و 400 نفر از اهالی دهستان آقبراز فراهم می‌شود.

مدیر آب و فاضلاب روستایی اهر همچنین گفت: در مرحله نخست از فاز اول پروژه آبرسانی مجتمع یخفروزان نیز هشت روستا از توابع بخش مرکزی اهر با جمعیت 2 هزار و 900 نفر از نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره‌مند می‌شوند.

این مقام مسئول گفت: به دلیل نبود سفره‌های زیرزمینی مناسب در حوزه مجتمع آبرسانی یخفروزان آب مشروب مورد نیاز این مجتمع به میزان 30 لیتر در ثانیه در مرحله اول با حمایت مسئولان استان و شهرستان به خصوص شرکت آبفار شهری و فرمانداری اهر از محل تصفیه‌خانه آب شرب اهر تامین می‌شود که برای اجرای این پروژه عظیم به طول 45 کیلومتر خود انتقال اجرا شده است.

رئیس آبفار روستایی اهر افزود: در سال 90 بالغ بر 39 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی، استانی و سایر منابع به این شهرستان اختصاص یافته بود که این اعتبار در مقایسه با سال 89، 227 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی گفت: این شهرستان با جذب و اختصاص 10.3 درصد اعتبارات شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان‌شرقی به این شهرستان رتبه دوم را از لحاظ تخصیص اعتبارات از آن خود کرده است.

قلی‌پور افزود: در حال حاضر 69 درصد از جمعیت روستایی شهرستان زیرپوشش آبفار روستایی بوده و از خدمات این امور بهره‌مند هستند و 89درصد از روستاییان نیز از آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار هستند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام فروردین ۱۳۹۱ساعت 14:24  توسط قاراداغ نیوز  | 

اكتشاف طلا و مس در خضركندي و يوزبند اهر

رئيس سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني كشور گفت: اكتشاف 500 كیلوگرم طلای خالص در روستای نبی جان كلیبر و برآورد ذخیره احتمالی سه تن طلا در این منطقه از جمله ذخایر طلاست كه ضرورت ایجاد كارخانه را نشان می دهد، البته این محدوده اكتشاف شده با توجه به مطالعات زیست محیطی جهت ارایه مجوزهای لازم فعلا از فعالیت بازمانده است.

به گزارش ايرنا، موسی نیرومند اظهار كرد: طلای زایلیگ منطقه اهر كه حفاری های اولیه در آن صورت گرفته، كشف محدوده طلای آلچه قشلاق ورزقان در مسیر معدن مس سونگون، اكتشاف طلا و مس در یوزبند روستای خضركندی اهر، اكتشاف طلای قزل احمد میانه و بستان آباد از اكتشافات معدن و محدوده طلا در سال گذشته می باشند.

وی اظهار كرد: طلای زایلیگ منطقه اهر كه حفاری های اولیه در آن صورت گرفته، كشف محدوده طلای آلچه قشلاق ورزقان در مسیر معدن مس سونگون، اكتشاف طلا و مس در یوزبند روستای خضركندی اهر، اكتشاف طلای قزل احمد میانه و بستان آباد از اكتشافات معدن و محدوده طلا در سال گذشته می باشند.

وی خاطرنشان كرد: بر این اساس ساخت كارخانه فرآوری طلا در استان ضروری است و برای تحقق بخشی از كار ، محدوده های اكتشافی فلزات مختلف از طریق مزایده عمومی به شركت ها و بخش خصوصی واگذار می شود.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۱ساعت 21:20  توسط قاراداغ نیوز  | 

اولین روستای زیر 20 خانوار ورزقان برق دار شد

رییس اداره برق شهرستان ورزقان گفت: اولین روستای زیر 20 خانوار این شهرستان برق دار شد.

التفات امینی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: روستای كلو از توابع بخش خاروانا با 16 خانوار، امسال از نعمت برق بهره مند شد.

وی گفت: برخی از روستاهای این شهرستان به علت صعب العبور بودن تا به حال فاقد برق بودند.

امینی اعتبار این طرح را یك میلیارد و 500 میلیون ریال عنوان كرد و افزود: این طرح در مدت زمان یكسال به بهره برداری رسیده است.

وی طول شبكه فشار متوسط این روستا را سه كیلومتر و شبكه ضعیف را 660 متر و پست هوایی آن را 25 كیلو ولت امپر اعلام كرد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۱ساعت 15:9  توسط قاراداغ نیوز  | 

كاوش هاي باستان شناسي در مشگين شهر،‌زواياي پنهاني از تاريخ منطقه را آشكار كرد

كاوش هاي باستان شناسي اخير در منطقه باستاني خرم آباد مشگين شهر ‌زواياي پنهاني از تاريخ منطقه و اقوام سكايي را آشكار كرد

دكتر رضا رضالو سزپرست گروه یاستان شناسی مجری این پروژه روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: در این منطقه برای نخستین بار آثاری از اقوام سكائی به دست آمده كه تاكنون در كشور ایران سابقه نداشته است.

وی افزود: گورهای كاوش شده در این محوطه دارای تدفین اسب می باشند كه طبق نوشته هرودوت این نوع تدفین مربوط به پادشاهان سكائی می باشد.

وی گفت: در برخی از این گورها 17 اسب بطور همزمان خفه شده و بر روی جسد اصلی كه همان پادشاه یا بزرگ قوم سكاها باشد دفن شده اند.

وی افزود: بر اساس نوشته هرودوت زمانی كه پادشاه سكائی از دنیا می رفته تعدادی از اسب هایی را كه وی در زمان حیات خود از آن استفاده می كرده به همراه چند نفر از كنیزان ،مهتران و زنان دفن می كرده اند كه جسد پادشاه در طبقه زیرین و اسب و سایر افراد نیز بر روی گور قرار می گرفته است.

وی گفت: تاكنون تمام این شواهد و قرائن در گورهای شماره 21 و 22 این منطقه باستانی مشاهده شده و بزودی طبقه زیرین قبر مورد كاوش قرار می گیرد.

به گفته وی نمونه این آثار تاكنون در كشورهای روسیه ، گرجستان و قفقاز بدست آمده اما در كشور ما سابقه نداشته است.

اقوام سكائی 628 سال قبل از میلاد یعنی حدود دو هزار و 700 سال پیش در زمان مادها به ایران حمله كرده و 28 سال در كشور ایران ماندگار شده اند.

به گفته دكتر رضالو اسباب وادوات جنگی این قوم از جمله پیكان سه پر مختص آنها در این منطقه كشف شده است.

شهرستان مشگین شهر در 85 كیلومتری غرب اردبیل واقع شده و دارای مناطق باستانی شهر یری ، قلعه های تاریخی و دیگر آثار باستانی می باشد.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۱ساعت 10:13  توسط قاراداغ نیوز  | 

تصادف در كمربندي جنوبي اهر جان يك شهروند را گرفت

برخورد يك دستگاه خودروي پژو و يك دستگاه موتورسيكلت در كمربندي جنوبي اهر، تقاطع جاده ي روستايي كقالق جان يك شهروند اهري را گرفت.

اين تصادف عصر روز سه شنبه 22 فروردين ماه صورت گرفت و راننده موتورسيكلت جان خود را از دست داد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۱ساعت 23:52  توسط قاراداغ نیوز  | 

قره داغ در كمربند جهاني مس

مدیر سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمالغرب کشور گفت:استان آذربایجانشرقی در کمربند جهانی مس قرار دارد و مناطقی نظیر اهر، ورزقان و کلیبر باید بصورت جدی مورد بررسی قرار گیرد.

سید مرتضی نیرومند اسکویی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجانشرقی، در خصوص عملکرد سازمان متبوعش در عملیات اکتشاف معادن منطقه گفت: تمامی معادن بزرگ در استان از جمله مس سونگون، سیمان صوفیان، آهک آذرشهر و کاله که نقش اساسی در توسعه منطقه دارند توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی شناسایی شده اند.

وی در خصوص پروژه های سازمان در عملیات اکتشاف معادن به اکتشاف معادن طلای محدوده ی نبی جان در شمال شرق سونگون ورزقان اشاره کرد و افزود: در سال گذشته موفق به استیصال 480 کیلوگرم طلای خالص از این معدن شدیم، ولی با توجه به مشکلات زیست محیطی اجازه ی ادامه فعالیت داده نشد.

وی با اشاره به استفاده از روش ژئو شیمیایی برای نخستین بار در شهرستان اهر برای استحصال طلا گفت: این روش بر مبنای تهیه نمونه و آنالیز نمونه صورت می گیرد و تمرکز مواد معدنی این روش برای اکتشاف طلاست.

وی ادامه داد: با استفاده از روش ژئو شیمیایی در منطقه اهر و با نمونه برداری از 500 محدوده در این منطقه، 4 محدوده در اهر، که تاکنون در آنها عملیات اکتشاف طلا انجام نشده است، در سال 91، فعالیتها و عملیات اکتشاف آغاز خواهد شد.

مدیر سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمالغرب کشور شناسایی آهن قشلاق شهرستان جلفا براساس ژئو فیزیک هوایی و ادامه فعالیتهای اکتشافی آن در سال 91 و شناسایی 10 میلیون تن سنگ آهن در منطقه آستامال ورزقان را از جمله اقدامات این سازمان در سال 90 برشمرد.

وی با یادآوری اینکه از نظر قانونی هیچ گونه منعی برای سرمایه گذاری در اکتشافات معدنی وجود ندارد و تنها خط قرمز ورود بخش خصوصی در اکتشافات معدنی مربوط به مواد معدنی رادیو اکتیو و نفتی است گفت: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمالغرب کشور در نظر دارد در سالجاری، با ارائه ی نتایج تحقیقات و گزارشات خود، زمینه ی جذب بخش خصوصی در اکتشافات معدنی را فراهم اورد.

وی ارائه ی خدمات آزمایشگاهی به بخش خصوصی را از دیگر عملکردهای این سازمان برشمرد و با اشاره به رشد 20 درصدی  خدمات آزمایشگاهی سازمان در سال 90 نسبت به سال قبل، افزود: آزمایشگاه نمونه رس در تبریز انجام می گیرد و از نظر علمی این آزمایشگاه از آزمایشگاههای مرجع کشور است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۱ساعت 20:51  توسط قاراداغ نیوز  | 

حجت الاسلام عقيقي بخشايشي درگذشت

حجت الاسلام عقیقی بخشایشی مترجم قرآن کریم و از استادان حوزه و دانشگاه بود

وی در طول عمر علمی خود موفق به تالیف بیش از 150 جلد کتاب در شاخه های مختلف علوم دینی از جمله قرآن کریم و تفسیر و ترجمه آن شد.

حجت الاسلام عقیقی بخشایشی روز 17 فروردين به علت بیماری در سن 68 سالگی دارفانی را وداع کرد.

عقيقي بخشايشي مولف و مترجم و صاحب 150 اثر در حوزه تفسير قرآن، علم رجال و تاريخ اسلام است. از جمله آثار اين عالم فرزانه، طبقات مفسران شيعه، مفاخر آذربايجان، ترجمه تفسير صافي و ترجمه تفسير نورالثقلين در 8 جلد بوده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم فروردین ۱۳۹۱ساعت 21:2  توسط قاراداغ نیوز  | 

توقف عملیات اکتشاف از معدن 3 تنی طلای کلیبر به دلائل زيست محيطي

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمالغرب کشور ذخایر معدن طلای "نبی‌جان" کلیبر را سه تن اعلام کرد و گفت: در حال حاضر به دلیل مشکلات زیست محیطى ادامه عملیات اکتشافى شامل حفارى و مغزه‌گیرى متوقف است.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، سیدمرتضی نیرومند ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: این محدوده از سال 1379 تحت مطالعات اکتشافى قرار دارد و اکتشافات سطحى آن شامل نمونه‌بردارى سطحى، تهیه نقشه‌هاى 1:20000، 1:5000، 1:1000 زمین حفر ترانشه و چاه پلنگ همچنین کاوش‌هاى زیر سطحى شامل مطالعات ژئوفیزیکى RS, IP و حفارى با دریل واگن به اتمام رسیده اما در حال حاضر به دلیل مشکلات زیست محیطى ادامه عملیات اکتشافى شامل حفارى و مغزه‌گیرى متوقف است.

وی، اکتشاف و شناسایی اولیه مس مسجد داغی، طلای نبی‌جان، طلای شرف‌آباد، آلچه‌قشلاق، طلای آندریان، طلای انیق – قره چیلر و اکتشاف مس‌های رسوبی شمال تبریز، آهن کوه‌بابا و آهن آستمال را از جمله دستاوردهای اکتشافی این مجموعه عنوان کرد و گفت: از معدن طلای نبی‌جان کلیبر 480 کیلو طلا استخراج شده و کارشناسان و زمین‌شناسان معتقد هستند که حدود سه تن در این معدن ذخیره شده اما در حال حاضر به دلیل مشکلات زیست محیطی ادامه عملیات اکتشافی متوقف شده است.

نیرومند با اشاره به سابقه 50 ساله سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور افزود: این مجموعه در سال 1341 هجرى شمسى با همکاری سازمان ملل با هدف بررسی‌های زمین‌شناسی و معدنی در سراسر کشور و تولید اطلاعات پایه و بنیادی در این زمینه‌ها برای جامعه تاسیس شد.

وی با بیام اینکه آذربایجان‌شرقی نسبت به برخی استان‌های دارای ظرفیت آهن از جمله یزد و کرمان در رتبه پایین‌تری قرار دارد، افزود: طی سال‌های اخیر ذخایر مناسبی از آهن در مناطق استامال و کمتال واقع در شهرستان ورزقان شناسایی شده است.

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم فروردین ۱۳۹۱ساعت 20:12  توسط قاراداغ نیوز  | 

ایجاد کارخانجات فرآوری فندق و سماق با برند شهرستان اهر

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: فرصت‌ها و زمینه‌های مناسبی برای ایجاد کارخانجات فرآوری فندق و سماق با برند شهرستان اهر وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اهر، ایاز برنو صبح امروز در حاشیه نشست کارگروه کشاورزی شهرستان اهر در گفت‌وگو با خبرنگاران از راه‌اندازی مجدد کارخانه لبنیاتی نسیم ارس(آوارسین) در شهرستان اهر خبر داد.

وی افزود: فعالیت کارخانه شیر پاستوریزه نسیم ارس اهر که در زمینی به مساحت 4هزار مترمربع به بهره‌برداری رسیده بود به دلیل مشکلاتی متوقف شده بود که در حال رایزنی با مدیریت این شرکت برای راه‌اندازی مجدد خط تولید آن هستیم.

وی راه‌اندازی مجدد کارخانه لبنیاتی نسیم ارس را یکی از اولویت‌های کاری مدیریت صنایع کشاورزی سازمان در شهرستان اهر عنوان کرد و افزود: راه‌اندازی مجدد این شرکت، به علت اینکه شهرستان اهر یکی از قطب‌های مهم شیر و فرآورده‌های لبنی در استان است کمک شایانی خواهد کرد.

برنو با بیان اینکه فرصت‌ها و زمینه‌های مناسبی برای ایجاد کارخانجات فرآوری فندق و سماق با برند شهرستان اهر وجود دارد، افزود: امیدوارم در همایش توسعه بخش کشاورزی که به زودی در شهرستان اهر برگزار خواهد شد عنایت و توجه ویژه‌ای به مباحث فرآوری و بسته‌بندی محصولات کشاورزی صورت پذیرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم فروردین ۱۳۹۱ساعت 13:58  توسط قاراداغ نیوز  | 

دانش آموزان ورزقان استخر شنا ندارند

دانش آموزان ورزقان استخر شنا ندارند

فرماندار شهرستان ورزقان گفت: با توجه به دستورالعمل آموزش و پرورش در زمینه ورزش احداث استخر شنا برای دانش آموزان در این شهرستان ضروری است.

محرم فروغی شجاعی روز شنبه در جلسه آموزش و پرورش ورزقان با اشاره به اینكه آموزش شنا برای دانش آموزان سوم ابتدایی الزامی است، افزود: با وجود این نیاز هنوز در ورزقان استخری برای این دانش آموزان وجود ندارد.وی با انتقاد از تخصیص بسیار ناچیز اعتبار در این خصوص گفت: با توجه به اینكه بیش از یكهزار نفر از این امر محروم می باشند، تخصیص اعتبار بیشتر یا احداث سریع استخر مورد نیاز برای دانش آموزان ضروری است.

فروغی اظهار كرد: نبود استخر در شهرستان باعث شده دانش آموزان از این امر محروم شوند و یا به ندرت به شهرهای همجوار بروند.

روستاهای زیر 20 خانوار ورزقان برق دار می شوند

رییس اداره برق شهرستان ورزقان گفت: روستاهای زیر 20 خانوار این شهرستان صاحب برق می شوند.

التفات امینی روز شنبه درگفت و گو با ایرنا با اشاره به اینكه روستاهای بالای 20 خانوار ورزقان برق دار شده اند، افزود: شش روستای بدون برق در ورزقان وجود دارد كه بیشتر به علت صعب العبور بودن بدون برق مانده اند.

وی، از افتتاح برق روستای كلو درآینده نزدیك خبر داد و گفت: در حال حاضر برق روستاهای نصیرآباد، اردشیر، عظیم و خوراشای اولیا كه زیر 20 خانوار هستند در دست طراحی شبكه می باشد و بعد از طراحی و تامین اعتبار اقدام خواهد شد.

امینی، ورزقان را از لحاظ عملكرد، بهره برداری و كاهش خاموشی در ردیف ششم در استان اعلام كرد.

ورزقان پتانسیل لازم برای حمایت از تولید و كار و سرمایه ملی را دارد

فرماندار شهرستان ورزقان گفت: این شهرستان، پتانسیل لازم برای حمایت از تولید، كار و سرمایه ملی را دارد.

محرم فروغی شجاعی ' روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به پتانسیل هایی همچون معادن و كشاورزی افزود: مسوولان ورزقان در سال تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی آماده حمایت و پشتیبانی از سرمایه گذاران داخلی هستند.

وی اظهاركرد: باتوجه به اینكه تولید محصول مس سونگون و طلای اندریان، در آینده از سرمایه گذارانی كه در رابطه با صنایع پایین دستی مس و طلا اقدام كنند، حمایت می كنیم.

امینی، ورزقان را از لحاظ عملكرد، بهره برداری و كاهش خاموشی در ردیف ششم در استان اعلام كرد.

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 21:51  توسط قاراداغ نیوز  | 

تألیف نخستین قرآن 3 زبانه از سوی استاد خوشنویس اهری

برای نخستین بار در جهان اسلام به همت استاد برجسته و خوشنویس ارسباران کار تحریر دستی نفیس‌ترین نسخه خطی قرآن کریم به اتمام رسید.

حسن عزتی مؤلف امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهر درباره طرح خود گفت: در زمینه ترویج فرهنگ قرآنی و به منظور ارائه نفیس‌ترین اثر در حوزه نشر و کتابت قرآن کریم کار تحریر این اثر را آغاز و در مدت چهار سال کار شبانه‌روزی به اتمام رساندم.

وی، ویژگی‌های مهم این قرآن را تبدیل از خطوط نسخ و ثلث به خط شکسته اعلام کرد که این امر برای نخستین بار در جهان اسلام انجام شده است.

این استاد اهری افزود: این قرآن نفیس در سه زبان عربی، فارسی، انگلیسی نوشته شده و دارای 520 برگ عربی با 520 برگ فارسی و انگلیسی است.

عزتی،با انتقاد از مسئولان فرهنگی گفت: اگر در سایر بخش‌ها این کار انجام می‌شد همه حمایت می‌کردند اما دستگاه‌های ذی‌ربط و نهادهای قرآنی با وجود مکاتبات و پیگیری‌هایی که انجام شده اهتمام عملی در حمایت از این اثر ملی انجام نداده‌اند و هر وقت مراجعه کرده‌ام اعلام کرده‌اند در حوزه قرآنی ردیف اعتباری نداریم.

این خوشنویس اهری گفت: در صورت حمایت از سوی دستگاه‌های فرهنگی این اثر قرآنی که صفحات آن در اندازه 40*30 با خط شکسته نستعلیق به‌عنوان کار ابداعی تاکنون انجام شده است می‌توان با آب طلا و بر روی چرم طبیعی به عنوان اثر نفیس و ماندگار قرآنی چاپ کرد.

وی گفت: نباید هنرمندانی که عاشق مسائل قرآنی و معنوی هستند در گمنامی بسر برند بلکه با حمایت مناسب موجبات تشویق و ترغیب فعالان قرآنی را فراهم کنند.

عزتی به دیگر اثر آماده چاپ نیز اشاره کرد و افزود: دومین اثر در دست چاپ کتابی با عنوان ادبیات گمشده و گمنام با ترجمه انگلیسی که ترکیبی از صنایع ادبی در بیش از 50نوع است تدوین، گردآوری و بازیابی شده است.

این گزارش حاکی است استاد حسن عزتی با 30 سال تجربه کاری در امور فرهنگی و خوشنویسی یکی از اساتید برجسته انجمن خوشنویسان ایران و نماینده هنرهای تجسمی کشور در منطقه ارسباران است.

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 18:5  توسط قاراداغ نیوز  | 

برگزاری نخستین همایش توسعه سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی در اهر

فرماندار شهرستان اهر از برگزاری نخستین همایش توسعه سرمایه‌گذاری دربخش کشاورزی در نیمه نخست سالجاری در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا صدیقی امروز شنبه در جلسه مشترک با دکتر مسعود محمدیان رئیس جهادکشاورزی استان در محل آن سازمان ضمن اعلام این مطلب گفت: دهه چهارم انقلاب بنا به فرموده مقام معظم رهبری، دهه پیشرفت و عدالت است و همه برنامه ریزی ها و تلاشها باید با این جهت گیری انجام شود.

وی با اشاره به تشکیل ستاد اجرایی کارگروه توسعه بخش کشاورزی در شهرستان اهر افزود: ظرفیت عمده اقتصادی این شهرستان در بخش کشاورزی بوده لذا در تلاش هستیم با کمک کشاورزان پیشرو و خبرگان کشاورزی منطقه در توسعه بخشی
حوزه کشاورزی حرکتهای جهشی انجام دهیم.

مهندس صدیقی نصب کنتورهای حجمی را برای جلوگیری از هدر رفت آب در بخش کشاورزی ضروری برشمرد و گفت: این شهرستان در نصب کنتورهای حجمی در اراضی پایاب سد ستارخان رتبه نخست را کسب کرده است لذا امیدوارم مشکل کانال دو این پایاب با هماهنگی آب منطقه ای و سازمان جهادکشاورزی استان حل و فصل شود.

وی با اشاره به اهمیت فرهنگ‌سازی در مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی گفت: باید با ارائه راهکارهای مناسب، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و توجیهی همچنین ارتباطات چهره به چهره با کشاورزان و باغداران برای اصلاح الگوی مصرف بهینه از آب کشاورزی تلاش مضاعف کنیم.

رئیس کارگروه توسعه کشاورزی شهرستان اهر، استفاده از روش‌های نوین آبیاری را علاوه بر مصرف بهینه و صرف‌جویی موجب افزایش تولید برشمرد و افزود: باید در سال جدید یکی از برنامه‌های مهم حوزه کشاورزی که همانا استفاده بهینه از آبهای موجود است در این شهرستان فرهنگ‌سازی شده و زمینه‌سازی برای اصلاح سیستم‌های آبیاری از سنتی به مدرن لحاظ شود.

فرماندار شهرستان اهر با اشاره به اینکه یکی از ظرفیت‌های مهم شهرستان اهر در ایجاد رونق اقتصادی و فضای کسب و کار بخش کشاورزی است ، گفت: امسال با مشارکت سازمان جهادکشاورزی استان ، دانشگاه آزاداسلامی ، دانشکده کشاورزی ، امور آب و نهادهای مربوط با بخش کشاورزی و مراکز دانشگاهی نخستین همایش توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی در نیمه اول سال‌جاری در شهرستان اهر برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه با هماهنگی‌های انجام شده با جهادکشاورزی و منابع طبیعی و آبخیزداری ، عملیات نقشه‌برداری از اراضی ملی قابل واگذاری به اتمام رسیده و زمین‌های قابل واگذاری به زودی به سرمایه‌گذاران بخش کشاورزی با اولویت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی واگذار می‌شود افزود: در این راستا 312 هکتار از اراضی ملی شناسایی شده بزودی به کشاورزان و روستائیان بدون زمین و فارغ التحصیلان بخش کشاورزی تحویل خواهد شد .

مهندس صدیقی با بیان اینکه در زمینه تحقق فرامین مقام معظم رهبری در سال‌جاری از تمام طرح‌های کشاورزی که دارای توجیه اقتصادی بوده با اعطای تسهیلات و زمین مناسب حمایت می‌شود با انتقاد از برخی ادارات که با برخی آیین‌نامه‌های دست و پاگیر موجب دلسردی و سردرگمی سرمایه‌گذاران می‌شوند افزود: در این راستا به مدیران ادارات هشدار داده ایم ضمن پرهیز از این کار، با ارائه ساز و کارهای مناسب ضمن تسریع در حل مشکلات ارباب رجوع از سر دواندن مردم و کاغذبازی‌های بی‌مورد دوری کنند چرا که در صورت مشاهده با مسئول متخلف برخورد جدی می‌شود.

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 18:1  توسط قاراداغ نیوز  | 

مسافران نوروزی ورزقان در سال 91 افزایش چشمگیری داشت

فرماندار شهرستان ورزقان گفت: مسافران نوروزی این شهرستان در سال جدید نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشت.

محرم فروغی شجاعی روز پنج شنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینكه ورود گردشگر به این شهرستان از نیمه دوم نوروز، به خصوص تعطیلات روزهای آخر بیشتر از اوایل سال جدید بوده است، افزود: این شهرستان در روز سیزدهم از اكثر نقاط استان مسافر و گردشگر داشت.

وی علت افزایش مسافر در نیمه دوم را شرایط آب و هوایی منطقه دانست و اظهار كرد: در نیمه اول تعطیلات نوروزی اكثر مسافران از مهاجران خود شهرستان بودند كه برای دیدن خانواده خود به ورزقان آمده بودند، در حالی كه در اواخر، با مساعد شدن هوا از كل استان به این شهرستان مسافرت می كننn.

وی گفت: فرمانداری با گذاشتن چادر در مبادی ورودی ورزقان، مسافران نوروزی را با دادن نقشه و بروشورهایی كه سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان تهیه كرده بود، راهنمایی می كرد.

فروغی این بروشورها را معرف مناطق مختلف گردشگری، مراكز معدنی همچون مس سونگون و طلای اندریان ، امام زاده ها و مكانهای تاریخی شهرستان دانست و افزود: مسافران با استفاده از نقشه راهنما در انتخاب و پیدا كردن مكان مورد نظر به راحتی تصمیم می گرفتند.

وی تاكید كرد: علاوه برتوزیع هفت هزار و 500 بروشور حاوی معرفی شهرستان، بروشورهایی كه معرف استان و بروشور دیگری كه توسط نیروی انتظامی حاوی اطلاعات ایمنی بود در اختیار مسافران قرار گرفت.

فروغی افزود: از نظر تصادفات رانندگی در این ایام نیز نسبت به سال قبل كاهش خسارت داشتیم ولی متاسفانه تنها یك تصادف اتوبوس با سواری در مسیر خواجه - ورزقان منجر به فوت چهار نفر شد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 21:5  توسط قاراداغ نیوز  | 

پاکسازی یکی از روستاهای هریس از دست اشرار

فرمانده انتظامی شهرستان هریس گفت: افرادی که به صورت باندی اقدام به کار های مجرمانه(انواع فسادها و شرارت) در یکی از روستاهای این شهرستان می‌‌کردند، شناسایی و دستگیر شدند.

محمد الهوردیان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در هریس اظهار کرد: در پی کسب اطلاعاتی مبنی بر اینکه تعدادی از افراد به صورت باندی در یکی از روستاهای شهرستان هریس فعالیت‌های غیر قانونی دارند، شناسایی و دستگیری این افراد در دستور کار پلیس شهرستان قرار گرفت.

وی افزود: با هماهنگی مقام قضایی، اکیپی متشکل از پلیس آگاهی و پلیس امنیت عمومی تشکیل شده و طی سه عملیات غافلگیرانه این افراد را  شناسایی و دستگیر کردند.

الهوردیان گفت: در بازرسی از محل فعالیت این افراد که تاکنون دو نفر از آنان دستگیر شدند تعداد دو قبضه اسلحه شکاری غیرمجاز ، آلات ادوات استعمال مواد مخدر و نیز تجهیزات تولید مشروبات الکلی دست ساز کشف و ضبط شد.

فرمانده انتظامی شهرستان هریس اظهار کرد: این افراد که باعث ایجاد ناامنی در این روستا شده بودند و به انواع فسادها و شرارت مرتکب می‌شدند پس از دستگیری به مراجع قضایی تحویل شد.

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 16:56  توسط قاراداغ نیوز  | 

پارك بين المللي حيات وحش در مرز ايران و ارمنستان احداث مي شود

سرپرست سازمان منطقه آزاد ارس از احداث پارك بين المللي در حيات وحش در نوردوز، مرز ايران و ارمنستان با مشاركت اين سازمان و سازمان محيط زيست با مشاركت ارمنستان خبر داد.

صادق نجفی روز سه شنبه در نشست با مدیران و مسوولان سازمان محیط زیست استان گفت: این طرح با هدف معرفی ذخایر حیات وحش منطقه با همكاری سازمان های مرتبط و مشاركت طرف ارمنی احداث می شود.

مدیركل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی نیز در این نشست گفت: نمایندگانی از سازمان منطقه آزاد ارس و محیط زیست برای مطالعه و بررسی این پارك تعیین شده اند و این طرح به زودی اجرایی خواهد شد.

بیوك رییسی با اشاره به لزوم بهره مندی از پتانسیل های زیست محیطی فراوان منطقه آزاد ارس و معرفی ذخایر آن افزود: این پارك بزرگ در خاك دو كشور ایران و ارمنستان با هدف حفظ ذخایر ارزشمند گیاهی و جانوری و معرفی تنوع زیستی حیات وحش در دو طرف مرز با به نمایش گذاشتن توانمندی های اكوتوریستی، گردشگری در حوزه محیط زیست، تنوع زیستی گیاهی و جانوری و نمایش تمام امكانات محیط زیست ایجاد می شود.

وی منطقه حفاظت شده ارسباران را یكی از حیات وحش های چهارگانه كشور عنوان كرد و گفت: این منطقه همواره در راستای حفظ و صیانت از ذخایر ارزشمند جانوری و گیاهی نقش به سزایی داشته است.

پس از برگزاری این نشست كارشناسان سازمان محیط زیست و منطقه آزاد ارس برای بررسی این پروژه از محل آن در مرز ایران و ارمنستان در مركز نوردوز منطقه آزاد ارس بازدید كردند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 14:39  توسط قاراداغ نیوز  | 

فرماندار اهر خواستار توجه بیشتر به مقاوم سازی مسكن روستایی شد

فرماندار شهرستان اهر خواستار توجه بيش از پيش به مقاوم سازي اماكن روستايي شد.

رضا صدیقی روز سه شنبه در دیدار با اعضای شوراهای اسلامی روستاهای بخش مركزی اهر، با اشاره به حادثه خیز بودن این شهرستان از لحاظ زلزله و سایر حوادث، از دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستاها خواست در ترغیب روستاییان در مقاوم سازی واحدهای مسكونی روستایی و دریافت تسهیلات تلاش كنند تا خدای نكرده در آینده شاهد حوادث ناگوار و تأسف بعداز حادثه نباشیم.

وی، در رابطه با مدیریت پسماند و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز درروستاها از اختصاص 72 میلیارد ریال اعتبار برای مقاوم سازی واحدهای مسكونی روستایی شهرستان اهر خبرداد.

صدیقی گفت: این میزان اعتبار برای مقاوم سازی 720 واحد مسكونی روستایی شهرستان اهر اختصاص یافته است.

وی، همچنین خواستار همكاری های متقابل اعضای شوراهای اسلامی روستاها و دهیاران در عمران و آبادانی روستاها در بخش های مختلف و به خصوص مدیریت پسماند و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز شد.

فرماندار اهر، افزود: در زمینه دفن اصولی زباله های روستایی با همكاری دهیاری ها در 31 روستای بخش مركزی اهر زباله ها به محل دفن زباله های شهری حمل می شود.

وی، از فعالیت 41 دهیاری در روستاهای بخش مركزی اهر خبرداد و گفت: ایجاد 8 دهیاری دیگر نیز درخواست شده كه با ایجاد این دهیاری ها تعداد دهیاری های بخش مركزی اهر به 49 دهیاری خواهد رسید.

به گفته صدیقی ، از 213 روستای بخش مركزی اهر، در 126 روستا شوراهای اسلامی روستایی فعال است و 87 روستای دیگر فاقد شوراست.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 14:28  توسط قاراداغ نیوز  | 

افزايش 26 درصدي توليد كنسانتره مس در معدن مزرعه اهر

مدير معدن مس مزرعه در مجتمع مس سونگون گفت: با انجام تغييرات و اصلاحات اساسي در خط توليد معدن مس مزرعه، توليد كنسانتره نسبت به برنامه از پيش تعيين شده 26 درصد افزايش يافت.

حاج احمدی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: كارخانه تغلیظ معدن مس مزرعه با انجام اصلاحاتی در خط تولید، با گذر از ظرفیت اسمی تولید سالانه دو هزار تن كنسانتره خشك، با تولید بی سابقه دو هزار و 150 تن كنسانتره خشك با عیار 25 درصد ركورد تولید خود را پس از 16 سال شكست.

وی، میانگین تولید كنسانتره این كارخانه قبل از تحول سیستم های مدیریتی را یكهزار و 200 تن در سال اعلام و اظهاركرد: تولید سال گذشته این معدن از نظر تناژ خشك كنسانتره تولیدی افزایش یافت و میزان بازیابی كارخانه نیز افزون بر 85 درصد بوده كه چهار درصد فراتر از برنامه می باشد.

به گفته حاج احمدی، تولید سال گذشته مس معدن مزرعه 34 درصد فراتر از برنامه بوده است.

معدن مس مزرعه در پنج كیلومتری شمال دهكده مزرعه و در 25 كیلومتری شمال شهرستان اهر واقع شده و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا حدود دو هزار متر است.

عملیات استخراج مس از این معدن به سال 1337 آغاز شده و هم ‌اكنون كانسنگ مس پس از استخراج از این معدن در عملیات كارخانه فرآوری مس مزرعه به كنسانتره مس سولفیدی با عیار 34 درصد تبدیل می‌شود.

عملیات استخراج تا سال 1350 ادامه داشته و از آن به بعد تا سال 1367 معدن تعطیل بود كه بعد از آن مطالعاتی دوباره بر روی معدن انجام گرفت و پس از پاكسازی و بازسازی برخی بخش های تخریب شده آن، عملیات استخراج شروع شده و در سال 1375 كارخانه تغلیظ نیز به این مجموعه اضافه شد.

معدن مس مزرعه شامل كانی های منیتیت٬ پیریت٬ كالكو پریت٬ هماتیت٬ بورنیت٬ تترا ادریت٬ بیسیموت خالص٬ كلومین٬ شیلیث و ولفرامین می باشد.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 0:27  توسط قاراداغ نیوز  | 

ارسباران پایتخت گردشگری ایران می‌شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تبدیل ارسباران به پایتخت گردشگری ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از کلیبر، ارسلان فتحی‌پور صبح امروز در جمع مسئولان گردشگری شهرستان کلیبر و خداآفرین اظهار داشت: تلاش داریم در سال جدید با برنامه‌ریزی‌های مدون در رونق این صنعت قدم‌های مثبتی برداریم.

نماینده کلیبر و هوراند در مجلس شورای اسلامی افزود: رونق صنعت گردشگری موجب ارتقای سطح درآمد مردم، ایجاد زمینه اشتغال پایدار و استفاده بهینه از اوقات فراغت جوانان خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به راه‌اندازی تله کابین بام کلیبر و در خصوص حجم سرمایه‌گذاری در این پروژه گفت: فقط برای تله کابین و ایستگاه‌های آن تاکنون نزدیک به 16 میلیارد تومان هزینه شده و برای فاز دوم نیز نزدیک به 42 میلیارد تومان تعریف شده است.

فتحی‌پور با بیان اینکه مزیت اصلی شهرستان کلیبر، توریستی بودن آن است افزود: این مهم برای سرمایه‌گذاران نیز کاملاً مشخص شده و این فرصت خواهد توانست صنعت گردشگری کلیبر را کاملاً متحول و شکوفا کند.

این مسئول افزود: تلاش داریم تا مدت اقامت گردشگران را در کلیبر از یک روز به یک هفته افزایش دهیم و برای تحقق این منظور تمام نیازهایی را که یک گردشگر برای اقامت لازم دارد فراهم خواهیم آورد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است، زیرساخت‌های ایجاد شده و امکانات موجود در این شهرستان توان پاسخگویی به خیل جمعیت گردشگران و مسافران را ندارد.

به گفته وی مجموعه گردشگری کلیبر، از بخش‌های متنوعی همچون مجموعه تله کابین گردشگری، رستوران‌های سنتی و مدرن، مجموعه اقامتی، تفریحی و شهربازی، مجموعه ورزشی، دهکده تندرستی، شهرک سینمایی و رصدخانه، باغ گل، باغ وحش، باغ پرندگان، پارک طبیعت، مجموعه خدمات عمومی و تجاری و فضاهای عمومی تشکیل شده که در فازهای مجزا و زمان‌بندی‌های تعیین شده، اجرا می‌شوند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم فروردین ۱۳۹۱ساعت 19:13  توسط قاراداغ نیوز  | 

بيانيه احماد و امتنان و اعتذار دكتر شهريار ممي خاني

«بِسمِ اللهِ العَلیم الحَکیم»

اَلحَمدُلله وَ اِن أتَی الدَهرُ بِالخَطبِ الفادِح ، وَ الحَدَثِ الجَليل وَ أشهَدُ اَن لا اِلهَ اِلا اللهُ وَحدَهُ لا شَريکَ لَه ، لَيسَ مَعهُ اِلهٌ غَيرُه وَ اَن مُحمّداً عَبدُه وَ رَسوله (صلی اللهُ عَلیهِ والِهِ)

« سپاس و ستايش در هر حال و در هر زمان مخصوص خداوند است هرچند روزگار مصيبت بزرگ و پيش آمد بسيار سخت پيش آورد و گواهي مي دهم كه خدايي جز خداي يگانه نيست كه شريكي ندارد و مبودي غير از او نيست و حضرت محمد بنده و فرستاده اوست. سلام و صلوات خداوند بر او و خاندان او باد». اميرالمؤمنين علي (ع)

ملت شريف و فهيم اهر و هريس

بعد از سپاس و امتنان به درگاه خداوند تبارك و تعالي و سلام و صلوات بر محمد و آل محمد و درود و سلام به پيشگاه رهبر فرزانه انقلاب با كمال صراحت و صداقت اعلام مي دارم كه بنده در برابر ابهت و عظمت شما ملت سلحشور و حماسه ساز سر فرود مي آورم و تعظيم مي كنم. شما زنان و مردان علوي يك بار ديگر با حضور مثال زدني در صحنه انتخابات، نقش اساسي ملت را در تعيين سرنوشت سياسي و اجتماعي خويش به دشمنان گوشزد كرديد و بدخواهان را مأيوس نموديد. اكنون بر خود وظيفه مي دانم بر بازوان همت شما مردم مؤمن و تاريخ ساز بوسه بزنم و بر آن بوسه فخر و مباهات كنم. اعم از فرد به فرد سي و پنج هزار و چهارصد نفري كه رأي خود را به حقير هديه كردند و يا به ديگر كانديداهاي محترم دادند.

حضور بي بديل شما مردمان غيور موجبات خوشنودي آقا امام زمان (عج) و نائب برحقش مقام معظم رهبري و خرسندي قلوب مؤمنين را فراهم آورد و دشمنان قسم خورده ي انقلاب و اسلام را بر خاك مذلت نشاند. من يقين دارم كه اين بينش شما مردم انقلابي كتيبه ي سنگ سراچه ي تاريخ خواهد شد و تاريخ مجبور است كه اين حضور حماسي را كه اتحاد و همدلي را با رساترين واژگان تفسير نمود، به تحسين برخيزد گرچه در نهايت تأسف و تأثر باستي اذعان نمود كه در برگزاري انتخابات منطقه ما اتفاقاتي افتاد كه آدمي از شرح و بيان آن شرم مي كند و از ننگ و رسوايي آن به خدا پناه مي برد.

در پايان از صميم قلب و كمال امتنان و اعتذار از شما ملت غيور و همچنين نامزدهاي محترم كه با حضور خود عرصه انتخابات را رقابتي كردند و علي الخصوص كساني كه به دور از شگردهاي بعضاً كثيف انتخاباتي تلاش نمودند انتخابات تا حد امكان سالم برگزار گردد و فضا را براي انعكاس اراده مردم آماده نمودند خاضعانه تقدير و تشكر مي كنم.

خوشبختي و سعادت شما مردم قدردان و قدرشناس و آباداني منطقه را از خداوند منان مسئلت دارم.

دكتر شهريار ممي خاني

+ نوشته شده در  شنبه پنجم فروردین ۱۳۹۱ساعت 18:15  توسط قاراداغ نیوز  | 

بیانیه ی حاج احمد محرم زاده

بیانیه ی حاج احمد محرم زاده در رابطه با نهمین دوره ی انتخابات  مجلس شورای اسلامی 

ملت شریف و سرافراز شهرهای اهر ـ هریس ـ خواجه ـ زرنق ـ 

  کلوانق ـ بخشایش و روستاهای تابعه 

سلام علیکم
حمد و سپاس خداوند قادر ومتعال را که با
الطاف بی کران حضرتش دیگر بار ملت بزرگ ایران آزمون مهم دیگری را با سر افرازی پشت سر نهادندو صدها درود بر مردم غیور، ولایی و همیشه در صحنه که با عزم، غیرت و همت والای خود برگ زرین دیگری بر دفتر سراسر افتخار نظام مقدس جمهوری اسلامی افزودند و با حضور حماسی و گسترده خود در انتخابات ، مشت محکم ديگری بر دهان یاوه گویان و دشمنان انقلاب اسلامی و ایادی آنها زدند و ثابت نمودند که همچنان پیرو صدیق امام راحل عزیز (ره) و رهبر عظیم الشان انقلاب (مد ظله العالی) بوده و هستند. حقير با توكل به خدا وند  قادر متعال و با حمايت های بی دریغ شما مردم شريف وارد عرصه انتخابات شده  و با الهام از رهنمودهای مقام معظم رهبري كه فرمودند: كانديدا ها از مراكز قدرت و ثروت دوري جويند، فرمايشات معظم له را نصب العين قرار داده و در اين راستا خداوند را شاهد و گواه مي گيرم كه به دور از هر گونه وابستگي به مراكز ثروت و قدرت و با اتكال  به خداوند منان و كسب آراي شرافتمندانه و صادقانه  سعي نمودم شور و هيجان را با حضور  مردم در صحنه انتخابات فراهم نمايم .
اینجانب لازم می دانم از صمیم دل، حضور ارزشمند و انقلابی مردم شریف و
هموطنان ارجمند در انتخابات نهمین دوره مجلس شوراي اسلامي را ستوده و از تمامي آنان قدردانی نمایم. همچنین از همه کسانی که با تلاش خود و با جانبداری قانونمند از هر یک از کاندیداهای محترم در ایجاد فضای پرشور انتخاباتي تلاش نمودند صمیمانه تشکر می نمایم.
اینجانب با اعتقاد راسخ به برنامه ها و شعارهای
داده شده درطی دوره رقابت انتخاباتی معتقدم بایستی برای اعتلای نظام و انقلاب اسلامی دست در دست هم بکوشیم و راه روشن انقلابمان را همدلانه طی کنیم تا ان شالله در پیشگاه با عظمت الهی سر بلند بوده و در نهایت شاهد لبخند رضایت بر لبان شمامردم گرانقدر باشیم.

در پايان از تمامي كساني كه به صورت حضوري، غير حضوري و به هر نحو ممكن يار و ياور بنده بودند كمال تقدير و تشكر را بعمل آورده و براي تمامي اين دوستان عزيز از خداوند متعال موفقيت و پيروزي روز افزون را آرزومندم و به نظر سایر عزیزانی که به دیگرنامزدهای محترم رای صادقانه داده اند ادای احترام مینمایم.

بنده كماكان خود را سرباز وخادم ملت شريف ايران علي الخصوص مردم قدر شناس و غيرتمند شهرستان اهر و هريس دانسته و اميدوارم خداوند متعال در ساير حوزه ها نيز مثل سابق يارو ياور بنده در جهت خدمتگذاري به نظام مقدس جمهوري اسلامي و مردم شريف منطقه باشد.انشالله


                                  با کمال امتنان- حاج احمد محرم زاده

         کاندیدای نهمین دوره ی مجلس شورای اسلامی از شهرهای اهر و هریس

+ نوشته شده در  شنبه پنجم فروردین ۱۳۹۱ساعت 18:12  توسط قاراداغ نیوز  | 

پيام تشكر عباس فلاح از مردم حوزه انتخابيه اهر و هريس

بسمه تعالی

مردم فهیم ، شریف و بزرگوار شهرستان های اهر ، هریس و شهرهای خواجه ، بخشایش ، کلوانق ، زرنق و روستاهای تابعه

اینک که با عنایت حضرت حق و توجهات ولی عصر (عج) و شما مردم نجیب و آگاه که توانستید با حضور حماسی ، پر شور و بی نظیر خودتان در پای صندوق های رای همگام با تمامی هموطنان خود در سایر نقاط ایران اسلامی و عزیز ، برگ زرین دیگری بر افتخارات این نظام مقدس ولایت مدار افزوده و بار دیگر نظام جمهوری اسلامی ایران را در مقابل تبلیغات پیچیده دشمنان این نظام بیمه نموده اید ، بر خود می بالم و خداوند متعال را شاکرم که خدمتگذاری این چنین مردم شریفی را نصیب این بندۀ حقیر نموده است.

بدیهی است خلق این حماسۀ بی نظیر خاص شرکت پر شور مردم در پای صندوق های رای ، تلاش مسئولین محترم نظام و نیز تلاش تمامی کاندیداهای محترم بوده و اینجانب وظیفه خود می دانم از تمامی این عزیزان و نیز از تمامی اقشار مختلف که در حقیقت پیروز اصلی این انتخابات می باشند ، تشکر و قدر دانی نمایم.

امید است با عنایت پروردگار متعال و توجهات حضرت ولی عصر(عج) و همفکری و دعای خیر شما مردم شریف بتوانم این مسئولیت بزرگ را به سر منزل مقصود برسانم.

ارادتمند شما

عباس فلاح

+ نوشته شده در  شنبه پنجم فروردین ۱۳۹۱ساعت 18:10  توسط قاراداغ نیوز  | 

تصادف در جاده ي ورزقان ـ خواجه، چهار كشته و دو مصدوم برجاي گذاشت

به گزارش روابط عمومی مرکز فوریتهای پزشکی آذربایجان ‌شرقی، برخورد اتوبوس با پیکان در جاده خواجه - ورزقان چهار کشته و دو مصدوم برجای گذاشت.

براساس اين گزارش، ساعت 13:15 دقیقه روز جمعه 4 فروردین ماه جاری در جاده خواجه - ورزقان حوالی روستای سرند بر اثر برخورد اتوبوس با پیکان 4 نفر کشته و دو نفر مصدوم شدند.

پس از اعلام این حادثه به مرکز فوریتهای پزشکی، گروههای اورژانس منطقه سرند، خواجه و ورزقان مصدودمان را بیمارستان امام رضا(ع) تبریز انتقال دادند.

+ نوشته شده در  شنبه پنجم فروردین ۱۳۹۱ساعت 15:40  توسط قاراداغ نیوز  | 

مجموعه فرهنگی تاریخی شیخ شهاب الدین اهری

مجموعه فرهنگی و تاریخی شیخ شهاب الدین اهری به عنوان تنها موزه ادب و عرفان كشور، یكی از جاذبه های تاریخی منطقه ارسباران در آذربایجان شرقی است.

این مجموعه در 95 كیلومتری شمال تبریز،‌ مركز استان و در شهرستان اهر واقع شده و با فعالیت های انجام شده برای بازدید گردشگران آماده شده است.

این مجموعه كه در بافت قدیمی مركز منطقه اهر ' ارسباران ' قرار دارد به جهت واقع شدن در شاهراه گردشگری منطقه ارسباران سالانه پذیرای هزاران گردشگر است و امسال بازدید از این مجموعه نسبت به سالهای گذشته از رشد قابل توجهی برخوردار می باشد.

این مجموعه در دوره صفویه و به احتمال زیاد در روزگار شاه عباس اول بر مزار شیخ شهاب الدین اهری، در شهر اهر ساخته شده است، اما آثاری از دوره های قبل (دوره ایلخانی) در آن وجود دارد و شامل ساختمان های خانقاه، مسجد، ایوانی بلند، مناره ها و تعدادی غرفه است.

'شیخ شهاب الدین محمود اهری' فرزند احمد اهری عارف و شاعر قرن هفتم هجری - قمری بوده كه در نیمه شعبان 580 هجری - قمری در شهر اهر چشم به جهان گشود و در زادگاه خود رشته های صرف، نحو، فقه و اصول را در محضر ملاحسن اهری فرا گرفت.

وی در سن 25 سالگی برای تكمیل مراحل علمی و عرفانی خود راهی بغداد شد و در محضر شیخ ركن الدین سجاسی به كسب فیض و كمالات معنوی پرداخت.

اثر مكتوبی نیز از این عارف اندیشمند به نام ' عشق‌ نامه ' به جای مانده كه متضمن عقاید و آرای عرفانی اوست.

این عارف بزرگ در سال 665 قمری چشم از جهان فروبست و در صحن خانقاه به خاك سپرده شد.

ت‍‍اری‍خ‌ ‌اح‍د‌اث‌ ب‍ن‍‍ا، به درستی‌ م‍‍ع‍ل‍وم‌ ن‍ی‍س‍ت‌ و ب‍رخ‍‍ی‌ ‌از ك‍‍ارش‍ن‍‍اس‍‍ان‌ ‌ای‍ن‌ ب‍ن‍‍ا ر‌ا ب‍ه‌ زم‍‍ان‌ ش‍‍اه‌ ‌ع‍ب‍‍اس‌ ص‍ف‍و‌ی‌ ن‍س‍ب‍ت‌ م‍‍ی‌ د‌ه‍ن‍د، ول‍‍ی‌ ق‍دم‍ت‌ ب‍‍ع‍ض‍‍ی‌ ‌از ق‍س‍م‍ت‍‍ه‍‍ا ‌از ج‍م‍ل‍ه‌ ح‍ص‍‍ار س‍ن‍گ‍‍ی‌ م‍ق‍ب‍ره‌ و درب‌ ش‍رق‍‍ی‌ ‌آن‌ ب‍ه‌ ق‍ب‍ل‌ ‌از ص‍ف‍وی‍ه‌ م‍رب‍وط م‍‍ی‌ ش‍ود.

وی‍ژگ‍ی‍‍ه‍‍ا‌ی‌ م‍‍ع‍م‍‍ار‌ی‌ دوره‌ ‌ای‍ل‍خ‍‍ان‍‍ی‌ ش‍‍ام‍ل‌ ب‍ل‍ن‍دس‍‍از‌ی‌ ‌ارت‍ف‍‍ا‌ع‌ ب‍ن‍‍ا، ت‍ب‍دی‍ل‌ م‍ق‍ط‍ع‌ چ‍‍ه‍‍ار ض‍ل‍‍ع‍‍ی‌ ب‍ه‌ ‌ه‍ش‍ت‌ ض‍ل‍‍ع‍‍ی‌ ب‍وس‍ی‍ل‍ه‌ ف‍ی‍ل‌ گ‍وش‍‍ه‍‍ا در ن‍ق‍طه‌ ش‍رو‌ع‌ گ‍ن‍ب‍د و گ‍ن‍ب‍د دو پ‍وش‌ در ‌ای‍ن‌ ب‍ن‍‍ا دی‍ده‌ م‍‍ی‌ ش‍ود.

خ‍‍ان‍ق‍‍اه‌ ‌ای‍ن‌ ب‍ن‍‍ا د‌ار‌ا‌ی‌ ف‍ض‍‍ا‌ی‌ ب‍زرگ‍‍ی‌ ‌اس‍ت‌ ك‍ه‌ زی‍ر گ‍ن‍ب‍د دو پ‍وش‌ ق‍ر‌ار گ‍رف‍ت‍ه‌ و م‍ق‍ط‍ع‍‍ی‌ م‍رب‍‍ع‍‍ی‌ ش‍ك‍ل‌ د‌ارد و ‌ه‍ر ض‍ل‍‍ع‌ ‌آن‌ 20/11 م‍ت‍ر ،‌ ارت‍ف‍‍ا‌ع‌ ‌آن‌ 18 م‍ت‍ر و ض‍خ‍‍ام‍ت‌ دی‍و‌ار‌ه‍‍ای‍ش‌ 30/1 م‍ت‍ر م‍‍ی‌ ب‍‍اش‍د ك‍ه‌ در ‌اص‍طلاح‌ م‍ح‍ل‍‍ی‌ ب‍ه‌ 'ق‍وش‍خ‍‍ان‍ه‌ ' م‍‍ع‍روف‌ ‌اس‍ت‌.

در طرف‍ی‍ن‌ خ‍‍ان‍ق‍‍اه‌ اتاق هایی ب‍ه‌ ‌اب‍‍ع‍‍اد 30/6 در 60/9 م‍ت‍ر و ق‍ری‍ن‍ه‌ ‌ه‍م‌ س‍‍اخ‍ت‍ه‌ ش‍ده‌ ‌اس‍ت‌ ك‍ه‌ ب‍ه‌ چ‍ی‍ن‍‍ی‌ خ‍‍ان‍ه‌ (م‍ح‍ل‌ ن‍گ‍‍ه‍د‌ار‌ی‌ ظروف‌ چ‍ی‍ن‍‍ی‌ ) م‍‍ع‍روف‌ ‌اس‍ت‌.

ق‍س‍م‍ت‌ م‍س‍ج‍د ‌ای‍ن‌ ب‍ن‍‍ا‌ی‌ ق‍دی‍م‍‍ی‌ در ش‍رق‌ ب‍ق‍‍ع‍ه‌ ب‍ه‌ ‌اب‍‍ع‍‍اد 90/60 در 30/9 م‍ت‍ر و‌اق‍‍ع‌ ش‍ده‌ و ب‍‍ا گ‍چ‌ ب‍ری‍‍ه‍‍ا و ن‍ق‍‍اش‍‍ی‌ ‌ه‍‍ای‍‍ی‌ ت‍زئ‍ی‍ن‌ شده ‌اس‍ت‌.

دور ت‍‍ا دور دی‍و‌ار‌ه‍‍ای‍ش‌ ح‍‍او‌ی‌ دس‍ت‍خ‍ط‌ ه‍‍ای‍‍ی‌ ‌اس‍ت‌ ك‍ه‌ ‌از م‍ی‍‍ان‌ ‌آن‍‍ه‍‍ا دس‍ت‍خ‍ط‌ ه‍‍ا‌ی‌ 'ش‍ی‍خ‌ ب‍‍ه‍‍ائ‍‍ی‌ ' ، 'ش‍‍اه‌ ‌ع‍ب‍‍اس‌ س‍وم‌ ' و '‌اب‍و‌ال‍ق‍‍اس‍م‌ ن‍ب‍‍ات‍‍ی‌ ' ش‍ن‍‍اخ‍ت‍ه‌ ش‍ده‌ ‌اس‍ت.‌

ح‍ص‍‍ار س‍ن‍گ‍‍ی‌ م‍ق‍ب‍ره‌ به ‍ص‍ورت‌ م‍س‍ت‍طی‍ل‍‍ی‌ ش‍ك‍ل‌ ب‍ه‌ طول‌ 15/15 م‍ت‍ر و ب‍ه‌ ‌ع‍رض‌ 75/7 م‍ت‍ر در دور ص‍ح‍ن‌ ك‍ش‍ی‍ده‌ ش‍ده‌ و ب‍‍ا ن‍ق‍وش‌ ‌اس‍ل‍ی‍م‍‍ی‌ و ‌ه‍ن‍دس‍‍ی‌ ب‍ص‍ورت‌ م‍ش‍ب‍ك‌ ح‍ج‍‍ار‌ی‌ ش‍ده‌،‌از ش‍‍ا‌ه‍ك‍‍ار‌ه‍‍ا‌ی‌ ح‍ج‍‍ار‌ی‌ ‌اس‍لام‍‍ی‌ ‌اس‍ت‌.

در ق‍س‍م‍ت‌ ورود‌ی‌ و در س‍م‍ت‌ ر‌اس‍ت‌، ك‍ت‍ی‍ب‍ه‌ ‌ا‌ی‌ ب‍‍ا خ‍ط ك‍وف‍‍ی‌ و ب‍‍ا ‌ع‍ن‍و‌ان‌ ‌ال‍ل‍ه‌ ، م‍ح‍م‍د و ‌ع‍ل‍‍ی‌ به ‍صورت‌ ح‍ج‍‍ار‌ی‌ دی‍ده‌ م‍‍ی‌ ش‍ود.

روایت می‌كنند زمانی كه تیمور لنگ، با لشكر خود و جمعی از اسرای چینی، از شهر اهر عبور می‌كرده به دیدار شیخ شهاب الدین می‌آید.

امیر تیمور در این ملاقات از شیخ می خواهد كه به او غذایی بدهد كه تا حال در عمرش نخورده باشد، شیخ دو انگشت خود را جلو چشمهای امیر تیمور گرفته و می‌گوید :« از بین دو انگشتم نگاه كن و ببین چه می بینی؟» امیر تیمور نگاه كرده و می بیند كه صحن و حیاط خانقاه شیخ به چمنزاری با صفا تبدیل شده و آهوهای زیادی در آنجا هستند.

شیخ می‌گوید :از شیر آن آهوان به تو شیر برنجی خواهم پخت كه در عمرت شیر آهو نخورده ای! امیر تیمور بعد از این جریان از شیخ می خواهد كه در قبال این احسان از او چیزی درخواست كند. شیخ می‌گوید :من از تو فقط این در خواست را دارم كه به تعداد افرادی كه در این اتاق جا می‌گیرند از اسرا آزاد كنی! امیر تیمور نگاهی به اتاق كوچك شیخ كرده و می‌گوید: خواسته كوچكی است با اینحال قبول دارم.

اسرا را وارد اتاق می‌كنند و اتاق پر نمی‌شود تا سرانجام همه 2000 اسیر آزاد می‌شوند.

منبع: ايرنا

+ نوشته شده در  شنبه پنجم فروردین ۱۳۹۱ساعت 15:36  توسط قاراداغ نیوز  | 

موزه ادب و عرفان اهر


موزه ادب و عرفان اهر در سال 1374 شمسی در تالار اصلی بنای تاریخی بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری تاسیس و بخشی از آثار فرهنگی مربوط به ادب و عرفان كشور و آذربایجان در آن گردآوری شده است.

موزه ادب و عرفان از موزه‌های تخصصی ایران در نوع خود محسوب می‌شود و از این حیث برای محققان این عرصه بدیع و در نوع خود جالب و دیدنی است.

در این موزه آثار ادبی و عرفانی جالبی از دوره‌های تاریخی صفوی تا قاجاریه گردآوری و برای بازدید عرضه شده است.

در بخش ادبی موزه آثار نفیسی از كتب خطی دوران صفوی تا قاجار از قبیل قرآن‌ خطی با جلد تذهیب شده لاكی و دیوان شعرا و عرفا مانند دیوان جلال‌الدین مولوی و گلستان سعدی وجود دارد.

همچنین قطعه خط ‌هایی به صورت شكسته و نستعلیق از آثار 'استادعبدالمجید طالقانی' از خوشنویسان قاجاریه و زیارت‌نامه حضرت سیدالشهدا به قلم 'میرآقای اهری' و آثاری از استاد درویش از صاحب‌نامان اهل عرفان در آن به نمایش گذاشته شده است.

از آثار بسیار ارزنده این بخش طوماری است پارچه‌ای متعلق به دوره صفویه به طول 360 سانتیمتر با عرض 50 سانتیمتر كه به سوره‌های كلام‌الله مجید با خط نسخ، ثلث مزین شده است.

این سوره‌ها در داخل نقوش اسلیمی و ترنجی به طرز بسیار زیبایی جای گرفته‌اند.

در بخش عرفان این موزه نیز تابلوهای نقاشی از دوره قاجاریه و مجموعه جالبی از انواع كشكول‌های دراویش از جنس چوب، سفال، چینی و برنز كه دارای كتیبه‌ها و نقوشی از مجالس درویشان است، مشاهده می‌شود.

علاوه بر این در این موزه انواع كلاه‌های مخصوص دراویش در دو دوره صفویه و قاجاریه به همراه تبرزین‌های مرصع طلاكوب و نقره كوب، فراهم شده است.

از دیگر اشیای این بخش یك درب چوبی پاشنه‌ گردان است، این درب به طور كل كنده ‌كاری و منبت ‌كاری شده و دارای كتیبه‌ای متعلق به قرن هفتم هجری قمری است.

بنای این موزه را كه متشكل از یك ایوان بزرگ، دومناره بلند، دو ایوان كوچك و یك مسجد بزرگ و خانقاه معروف به قوشخانه (لانه پرندگان) و اتاق‌های متعدد است، به شاه عباس صفوی نسبت می‌دهند.

برخی از دیوارهای مجموعه شیخ شهاب‌الدین اهری در شهر اهر با نقاشی‌های به یادگار مانده از گذشته‌های دور به‌عنوان دفتر خاطرات یا صفحه‌ای ویژه برای ثبت خاطرات عارفان و علاقه‌مندان و مریدان شیخ‌العارفین شهاب‌الدین كه از مسافت‌های دور به دیدار شیخ آمده و در مجموعه مزبور بیتوته می‌كردند، اختصاص داده شده بود.

بخشی از این دیوارها توسط اساتید میراث فرهنگی مرمت و اشعاری از شعرای معروفی چون 'ابوالقاسم نباتی'، 'شیخ بهایی' و چند شاعر بزرگ دیگر در خطوط احیا شده از گذشته در بین نوشته‌های موجود شناسایی شده است.

این دیوار به تنهایی یك اثر فرهنگی و تاریخی با ارزش محسوب می‌شود و گویای ذوق عرفانی و ادبی ساكنان گذشته‌های دور این سرزمین است.

در كتیبه موجود در مجموعه شیخ شهاب‌الدین اهری نیز آمده است: مسجد این مجموعه در دوره قاجاریه تـوسط مصطفی قلی خان امیركبیر حاكم قراجه‌داغ بازسازی شده است.

این اثر بزرگ معماری و فرهنگی متعلق به قرن هفتم هجری است و براساس شواهد تاریخی در زمان حیات 'شیخ شهاب‌الدین اهری' دارای ساختمان و تشكیلات منحصر به ‌فردی در منطقه بوده است.

طبق برخی مستندات تاریخی تكمیل و تعمیرات اولیه 'بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری' به عصر شاه عباس اول صفوی نسبت داده شده است.

گفته می‌شود در اوایل قرن یازدهم هجری شاه عباس اول به هنگام مسافرت به آذربایجان و منطقه ارسباران در این بقعه كه مجموعه‌ای در یك باغ 12 هكتاری بود و به 'باغ شیخ' نیز موسوم بود بیتوته كرده و به تعمیر و تكمیل آن همت گماشته است.

این مجموعه در ادوار زندیه و قاجاریه نیز به دفعات مرمت شده است.

مجموعه مزبور از این نظر كه دارای معماری خاص ایرانی و اسلامی و فضاسازی خاص معنوی است در نوع خود بی‌نظیر است، ولی متاسفانه بخش‌هایی از این بنای بزرگ تاریخی در سال‌های قبـل از انقلاب تخریب و نابود شده و در سال‌های اخیر فقط نسبت به احیای آثار باقی مانده اقدام شده است.

طبق برخی نوشته‌ها و شواهد موجود تاریخی، مجموعه شیخ شهاب‌الدین اهری تا اوایل عصر صفویه دارای آثار و نوشته‌های قابل توجهی از خود شیخ و سایر كتب بوده كه در جنگ بین ایران و عثمانی این آثار غارت و به تركیه برده شده است.

شیخ شهاب‌الدین محمود اهری عارف بزرگ در سال 580 هجری قمری در اهر متولد و پس از كسب معارف علمی دینی به درجه ارشاد رسیده است.

شیخ همچنین به درجات مختلف علمی از جمله قطب نـایل شده و از سال 642 تا 665 به‌عنوان رهبر تمام فرقه‌های عرفانی ایران در اهر به تدریس و تربیت عرفا و علما می‌پرداخت.

وی همچنین مرشد سه فرقه عرفانی 'خلوتی'، 'بیرامی' و 'مولوی' نیز بوده است.

شیخ شهاب‌الدین محمود اهری بعد از عمری زندگی پربار در شهرستان اهر وفات یافته و در خانقاه خویش در این شهر دفن شده است.

مدفن شیخ با نام بقعه شیخ شهاب‌الدین زیارتگاه پیروان مشرب عرفانی وی كه 'شهابیه' نامیده می‌شوند، است.
منبع: ايرنا
+ نوشته شده در  جمعه چهارم فروردین ۱۳۹۱ساعت 13:8  توسط قاراداغ نیوز  |